Alkio jausmas ir kaip mūsų mitybos įsitikinimai jį veikia

Tikriausiai daugumai pažįstama situacija − pavalgėte, lyg ir pakankamai, bet toliau jaučiatės alkani. Ir ką darote toliau? Vieni tikriausiai kenčia ir bando paskutinėmis valios pastangomis atsispirti antrai porcijai, pavyzdžiui deserto. Kiti, sakysite, kad savęs nevaržote ir suvalgote tą antrą, o gal ir trečią porciją. Bet ar mūsų alkio jausmas priklauso tik nuo suvalgyto maisto kiekio? Ne taip greitai.

Kaip suprantame alkio jausmą?

Alkio jausmas išnyksta ne tik tada, kai skrandis toks pilnas maisto, kad sunku pajudėti. Alkį kontroliuoja ir kiti procesai, hormonai. Vienas iš jų − alkio hormonas grelinas. Šis hormonas duoda signalą mūsų smegenims, kad esame alkani ir reikia valgyti. Arba atvirkščiai, kad maisto mums pakako, alkio nebejaučiame ir galime nustoti valgyti.

Ką galvojame valgydami?

Tai, ar pavalgę vistiek jausimės alkani, gali priklausyti ne tik nuo maisto, kurį suvalgėme. Mūsų mintys apie valgomą maistą gali turėti didelę įtaką alkio jausmui. Kaip suprasti?

Buvo atliktas tyrimas, kurio metu mokslininkai dalyviams davė išgerti tokius pačius 380 kalorijų pieno kokteilius. Visa tyrimo paslaptis buvo tai, jog vieniems dalyviams buvo gražiai pameluota, kad jie gers 620 kalorijų „nuodėmingąjį“ kokteilį. Tuo tarpu kitiems dalyviams buvo pameluota, kad kokteilis yra „protingas pasirinkimas“, nes jį sudaro tik 120 kalorijų.

Pasirodo, kad tie tyrimo dalyviai, kurie galvojo, kad išgėrė 620 kalorijų kokteilį, jautėsi daug sotesni, nei tie, kurie manė, kad jų kokteilis nekaloringas ir yra protingas pasirinkimas.

Mūsų įsitikinimai svarbesni nei kalorijos?

Kodėl šis tyrimas gali būti svarbus? Nors tyrimas buvo atliktas tik su 49 dalyviais, tačiau jis parodo, kad psichologija ir mūsų mintys gali turėti daugiau įtakos mūsų maisto pasirinkimui, alkio ir sotumo jausmui, nei galvojame. Nepamirškite, kad maisto pramonė tokius tyrimus irgi puikiausiai išnaudoja, todėl kai kitą kartą valgysite produktą, kurio etiketė mirga skambiais užrašais „sveika“, „lieknina“ ir panašiai, neišsigąskite ant svarstyklių pamatę atvirkštinę reakciją.

Atsakyti

Naviguoti