Draugė numetė svorio – nu baikit su tais komplimentais!

„Oi, kaip sulieknėjai per vasarą”,  „omg, tu kaip šakaliukas”, „kaip išgražėjai, tu tikras modelis mūsų” bla bla bla… pažįstama? Na, jei ne jums taip yra sakę, tai pripažinkit, kad jūs bent vienai savo draugei, sesei, dukrai, tetai, kolegei tikrai napagailėjot pagyrų, kai ji numetė svorio… Nu kokia šaunuolė, ėmė ir sukūdo, kaip gražu, koks pasiekimas, tiesiog idealas! 

Aha, greitai mes dalinam komplimentus, dedam Facebooke ir Instagrame like’us, kai pamatom tokius naujos sumažintos figūros pokyčius. Kas čia blogo, pasidžiaugt, kad kitas žmogus išgražėjo, ane? Niekada mes negalvojam, kas yra už tų naujų pokyčių, o gal pradėkim?

Gaila, bet dažniausiai tokie sulieknėjimai, o ir komplimentai parodo iškreiptus mūsų visuomenės grožio standartus, propaguoja nesveiką „tobulo” kūno sudėjimą ir kelia nepaprastą gėdos, pasišlykštėjimo savo kūnu jausmą toms, kurios tų standartų neatitinka.

Už viso šito komplimentais apdovanoto sulieknėjimo dažnai slepiasi visai negraži pusė.

Valgymo sutrikimai

Labai dažnai kūno pokyčiai, nukritę kilogramai atsiranda kaip pasekmė to, jog mergina/moteris turi iškreiptą santykį su maistu arba su savo kūnu. Taip yra anoreksijos, bulimijos, ortoreksijos (baimė valgyti kažką, kas yra „nesveika”) atvejais. Visi šie valgymo sutrikimai turi kelis panašumus. Pirmiausiai, tai kūno dismorfija arba: žiūriu į veidrodį ir visada matau save arba konkrečias savo kūno dalis kaip „per storas”, nors iš šalies mergina arba yra liguistai per mažo svorio, arba normalaus svorio. Kitas bruožas – maistas tampa savęs kontroliavimo priemone : „jei valgysiu mažai, tada reiškia, būsiu liekna ir graži” arba „man negalima saldumynų, nes būsiu stora”. Tai yra labai kompleksiški psichologiniai ir fiziologiniai procesai, kuriems būtinai reikia gydymo, artimųjų supratimo ir pagalbos, o komplimentai merginoms turinčioms bent minimalius valgymo sutrikimų požymius, gali išprovokuoti dar didesnį šių sutrikimų vystymąsi, išsekimą, nevaisingumą.

Drastiškos dietos, nesveiki kiekiai sporto

Po dietų, kurios laikinai padėjo atsikratyti didelių skaičiukų ant svarstyklių, mažai moterų supranta, arba jei ir supranta, tai tieisiai šviesiai ignoruoja faktą, kad tie numesti kilogramai nėra numesti riebalai, o tik laikinai atsikratyti skysčiai arba sunaikinti raumenys, kurie be tolimesnio drastiško kalorijų ribojimo, sugrįžta priaugtais kilogramais su kaupu. Kitas savęs kankinimo mechanizmas – tai persisportavimas. Kai sportas tampa savęs mažinimo įrankiu, neatsatatant reikalingų maistinių medžiagų maistu. Dietos ir per dideli, per ilgi fiziniai krūviai išreguliuoja normalius organizmo procesus, įjungia kūno bado režimą, sutrikdo hormonus, žaloja nervinę sistemą Komplimentai tik dar labiau įvaro moteris į „yo-yo“ dietų ir valandų sporto salėje arba bėgimo trasoje režimą, kai beviltiškai vis bandoma nauja dieta, nauji „pasiekimai/kilometražai” norint sulaukti aplinkinių pripažinimo dėl kūno pokyčių. Beje šis punktas glaudžiai susijęs su pirmuoju.

Trauminis įvykis

Dideli svorio pokyčiai gali būti rimtos gyvenimiškos traumos pasekmė. Artimojo netektis, santykių krizė, išgyventas baisus, šokiruojantis didelę traumą palikęs įvykis. Visi mes turime skirtingas reakcijas į tokius įvykius ir dažnai tai būna susiję su maistu, arba tiksliau negalėjimu valgyti po tokio įvykio, depresija, padidintu chronišku streso lygiu ir streso hormono kortizolio išsiskyrimu, kuris taip pat skatina organizmo degradaciją. Visi šie procesai gali prisidėti prie daug numestų kilogramų. Dažniau esame linkę slėpti tokius trauminius išgyvenimus ir nekalbėti apie tai viešai, todėl iš pažiūros sulieknėjusi draugė, kolegė ar pažįstama, gali kurti visiškai kitokį gyvenimo paveikslą, slėpdama tikrą traumą. Komplimentai tokiais atvejais gali dar labiau paskatinti išgyventi ir galvoti apie traumavusius įvykius, sulėtinti psichologinį gijimą ir vėlgi, paskatinti valgymo sutrikimų vystymąsi.

Liga arba vaistai

Nukritęs svoris gali būti ligos arba tam tikrų vaistų, hormoninio gydymo pasekmė. Svoris gali pradėti smarkiai kristi vėžinių susirgimų, skydliaukės ligų, depresijos atvejais. Taip pat celiakija, Krono liga –  sergant šiomis ligomis organizmas tiesiog nebegali pasisavinti maisto medžiagų ir negauna reikalingos energijos iš valgomo maisto. Komplimentai nežinant apie šias ligas yra mažų mažiausiai nejautrūs, taip pat gali sukelti dar didesnį emocinį stresą sulieknėjus dėl ligos.

Iškreiptas požiūris į moters kūną ir sveiką svorį

Pastarąjį mėnesį bent kelis kartus socialiniuose tinkluose mačiau, kaip influencerės visai nekaltai propaguoja iškreiptus grožio standartus. Vardų neminėsiu, bet žymi moteris vienoje instagramo istorijoje guodėsi, kaip ji dėl depresijos numetė svorio, o kitoje nuotraukoje po 34 dydžio džinsais pakomentavo kažką panašaus kaip „moteriai įlysti į mažesnio dydžio džinsus, tai geriau nei gimtadienis”. Kita žinoma viešoje erdvėje moteris pakomentavo, kad „šeimoje reikia balanso: arba aš „kūdinuosi” arba mano vyras sportuoja”. Abejais atvejais tai yra iškreipto požiūrio, menkinančio moters kūną, pavyzdžiai. Tai yra nesveikas perfekcionizmas, kuris moteriai suteikia vertę tik tuomet, kai ji yra liekna. Daugumai jaunų merginų ir moterų tokie komentarai gali sukelti ne tik liūdesį dėl savo dabartinio svorio ir formų, paskatinti imtis dietų ar badavimo, bet ir tapti rimtų psichologinių susirgimų priežastimi.


Tai nereiškia, kad sakau, jog visais atvejais lieknėjimas yra nesveikas, tiesiog labai labai retais atvejais moterys tai daro protingomis priemonėmis, nežalodamos savo sveikatos ir keisdamos savo gyvenimo būdą sveikesniais įpročiais, o ne ribojimais. Laikas mokytis sakyti komplimentus už gražią suknelę, šypseną, pasidžiaugti pasiekimais darbe, naujais hobiais, pagirti už ištvermę, atsidavimą šeimai ar kitiems tikslams. Paklauskit, kaip jūsų draugė, kolegė, sesė jaučiasi, kas vyksta jos gyvenime? Be liekno kūno yra daugybė svarbesnių dalykų, dėl kurių galima pagirti! Ir pradėkim visos mylėti tą kūną, kurį turime dabar, kuris atlaiko kartais protu neįsivaizduojamus pokyčius, skausmus, ligas, nėštumus ir visiškus nusivylimus. Nesakau, kad tai lengva, tikrai ne, bet vertinant save ne pagal rūbų dydį ir kilogramus, gyvenimas daug nuostabesnis.

Atsakyti

Naviguoti