Kaip atsikratyti dietų mentaliteto ir pradėti gerbti savo kūną? 

Nežinau ar esate atkreipusios dėmesį, bet kiekvieną sausį tradiciškai pasipila krūva naujų straipsnių, Facebooko/Instagramo įrašų ir TV reklamų, adresuotų būtent moteriškajai auditorijai, skatinančių nieko nelaukti ir įgyvendinti savo didžiuosius naujametinius tikslus. PAGALIAU imtis dietų, PAGALIAU įsigyti metinę sporto klubo narystę, PAGALIAU numesti svorio ir pasiekti savo „tobulą” figūrą. Statistiškai sausis yra pats pelningiausias laikas tokiam marketingui, nes po didžiųjų metų švenčių priaugtas vienas kitas kilogramas puikiai prisideda prie dar didesnio kaltės/gėdos jausmo, kurį moterys ir taip jaučia kiekvieną dieną, o ypač tos, kurios neatitinka idealaus lieknumo standarto. Be to, sausį esame motyvacijos viršūnėjė ir siekiai apversti gyvenimą aukštyn kojomis atrodo neįtikėtinai realistiškai (daugiau apie tai kaip naujametiniai svorio metimo tikslai žaloja sveikatą skaitykite čia).

Džiugios naujienos yra tai, jog šiais metais vakarų valstybėse naujametinių dietų ir kitų trumpalaikių svorio reguliavimo metodų besivaikančių moterų skaičius pradėjo kristi! Ir taip yra visai ne dėl to, kad moterims staiga neberūpi jų išvaizda. Išvaizda rūpi mums visoms skirtingu lygiu, bet vistiek rūpi. Tačiau dietos ir drastiški svorio metimo metodai tampa visiškai nebemadingi. Pagaliau ateina suvokimas, jog atrodome geriau ne tada, kai save aliname bandydamos pasiekti vieną standartą. Atrodome geriau tuomet, kai pradedame gerbti savo kūną su visais trūkumais ir savo vertę matuojame ne drabužių dydžiu ar kilogramų skaičiumi. Atrodome geriau, kai savimi rūpinamės. O rūpintis savimi visapusiškai reiškia pasirūpti savo sveikata (fizine ir psichologine), tinkamai maitintis, nepamiršti pajudėti, išsimiegoti, išmokti susitvarkyti su stresu ir skirti laiko save palepinti. 

Jeigu ir jums atsibodo dietų kultūra, norite savimi pasirūpinti ir protingais būdais palaikyti sveiką kūno svorį, štai keli patarimai, kurie gali būti naudingi.

1. Valgykite ne mažiau, bet protingiau

Koncentruokitės ne į tai, ko „negalima valgyti” – draudimai valgyti sau tam tikrą maistą arba griežtos valgymo taisyklės, pavyzdžiui tokios kaip „man negalima valgyt po tam tikros valandos” didina psichologinį spaudimą persivalgyti vėliau, ypač pavargus/esant stresinėms aplinkybėms. Vietoj draudimų, verčiau koncentruokitės į tai, kaip savo mitybą PRATURTINTI. Valgykite daugiau įvairaus maisto, įtraukite skirtingų rūšių pilnavertiško, spalvoto maisto. Bus laimingas ne tik jūsų žarnynas, bet ir sustiprinsite savo imuninę sistemą, palaikysite sveiką kūno svorį, jausitės sotesnės.

Nepamirškite, kad visos maisto grupės yra reikalingos gerai savijautai. Paklauskite savęs, ar šiandien tikrai valgėte pakankamai baltymų, ar įtraukėte į savo patiekalus gerųjų riebalų, ar nepamiršote kompleksinių angliavandenių? Bet nepamirškite patenkinti ir savo maisto pagundų, nes sveika mityba nėra tik „sveikas” maistas, tai yra balansas tarp sąmoningų maisto pasirinkimų ir kartais visiškai nesąmoningų norų patenkinimo.

2. Gerbkite savo alkio jausmą

Kuo labiau ignoruosite alkio jausmą, tuo didesnė tikimybė, jog persivalgysite „beleko”, kas pirmiausia paklius po ranka. Niekas kitas taip gerai nepažįsta jūsų, kaip jūs pačios. Todėl pradėkite atpažinti savo alkio ritmą, kuris gali būti labai individualus. Identifikuokite, kokiu dienos metu jaučiatės alkana. Iš anksto pasirūpinkite, kad tuo metu, kuomet įprastai išalkstate, su savimi turėtumėte paruošto maisto arba bent jau produktų, iš kurių nesudėtingai galėtumėte pasigaminti pilnavertišką ir sotų patiekalą. Išalkote – pavalgykite.

Jeigu pavalgius vistiek jaučiatės alkana, paklauskite savęs ar tikrai pakankamai pavalgėte, ar tikrai prieš tai nepraleidote pusryčių/pietų. Galbūt dabar jaučiatės alkana, nes valgote nepakankamai? Paklauskite savęs, ar valgote subalansuotai? Ar tikrai įtraukėte pakankamai visų maisto grupių (angliavandenių, baltymų ir riebalų)? Jei visas prieš tai paminėtas priežastis atmetėte, galbūt verta atkreipti dėmesį į tai, koks tai mėnesio laikas ir ar nevyksta hormonų pokyčiai, kurie būdingi kiekvieną mėnesį prieš mėnesines. Dar vienas dalykas, kuris labai smarkiai įtakoja alkio jausmą – miego trūkumas. Mažiau nei 7-8 valandos arba nekokybiškas miegas smarkiai padidina apetito jausmą, todėl net ir pavalgius alkis gali išlikti. 

3. Atpažinkite „maisto policininką” 

„Maisto policininkas” –  tai tas balselis mūsų galvoje, kuris neleidžia mums klausyti savo kūno poreikių ir visada sako: „tau negalima šito šokolado, kol nenubėgsi 5 km”, „tau negalima valgyti makaronų, nes netilpsi į tuos džinsus”. Dietų ir savęs mažinimo mentalitetas yra toks stiprus, kad dažnai net nesuvokdamos sau uždraudžiame mėgautis maistu, kai to daryti neturėtume. Savo maisto poreikius nustumame į šalį, dar labiau save apribodamos ir augindamos kaltės jausmą kiekvieną kartą, kai valgome „uždraustą maistą”.

Paklauskite savęs, ar yra maisto produktų, kuriuos valgydama jaučiu kaltės jausmą? Ar nevalgau kažko, nes bijau, kad sustorėsiu? Ar nevalgau, nes bijau, kad netilpsiu į džinsus? Ar nevalgau dėl to, kad esu save įtikinusi, kad šitas maistas „nesveikas”? Niekas nesako, kad dabar reikia pasileisti ir nesustojant kimšti viską iš eilės. Bet labai dažnai mes net nesuvokiame, kiek visko sau draudžiame, o galiausiai vietoj saikingo mėgavimosi, persivalgome dvigubai ar trigubai ir tuomet dar labiau save graužiame. Todėl tikrai verta pradėti klausyti savo kūno poreikių ir atpažinti „maisto policininką”.

4. Judėkite ne dėl to, kad save sumažinti ar performuoti

Tikriausiai niekam nereikia sakyti, kad sportuoti sveika ir visos puikiai žinome, kokia fizinė veikla naudinga mūsų širdžiai, smegenims, medžiagų apykaitai, gerai psichinei būklei, miegui, hormoninei sistemai ir sąrašas nesibaigia. Bet labai dažnai fizinei veiklai nerandame laiko ne dėl to, kad nesuprantame jos naudos. Iškreipti grožio standartai ir dietų mentalitetas sportą pateikia kaip pagrindinę priemonę deginti kalorijoms ir mažinti svoriui. Fizinė veikla daugybei moterų po tokio savęs kankinimo tampa tiesiogine asociacija su prievarta. Ir net labai ištvermingoms „savęs kankintojoms” irgi ateina laikas, kai į tokį sportą nebegali žiūrėti arba tiesiog nebegali sportuoti dėl patirtų traumų.

Bet taip neturi būti. Svarbu ne sportas ar jo intensyvumas, svarbu judėjimas, kuris jums teikia pasitenkinimo. Galbūt nekenčiate sporto klubų, treniruoklių, galbūt bėgimas jums yra didžiausia tragedija, bet yra daugybė kitų džiaugsmingo judėjimo būdų. Pabandykite jogos ar pilateso pratimus „Youtube” kanale. O galbūt jums prie širdies intervaliniai pratimai arba šokiai, o gal boksas. Raskite tai, kas tinka jums pagal charakterį, intensyvumo lygį ir darykite tai ne dėl to, kad REIKIA, ne dėl to, kad save SUMAŽINTI, o pirmiausia dėl to, kad tai yra pati pigiausia priemonė gauti džiaugsmo hormono, sumažinti stresą ir pagerinti sveikatą. 

5. Nustokite save lyginti su kitais

Kiekvienas kūnas yra skirtingas. Kažkokia žvaigždutė Instagrame pasiskelbė, kad ji sveria 53 kg ir jūs jau save graužiate, kad tikriausiai niekada tiek nesversite? Nustokite! Kodėl mes pamirštame, kad svoris yra tik vienas matavimo vienetas? Visai pamirštame susumuoti kitus kūno ir sveikatos parametrus.

Pamirštame koks mūsų ūgis, neatkreipiame dėmesio į tai, kad mūsų visiškai kitokia figūra. Ignoruojame ir tai, jog galbūt mūsų raumenų, riebalų ir vandens masės pasiskirstymas yra visai kitoks. Ar mes galvojame apie tai, kad mažesnis svoris yra greičiausias būdas valgymo sutrikimų vystymuisi, hormonų disbalansui, sutrikusioms mėnesinėms ir nevaisingumui, net sutrikdytiems mąstymo procesams? Ar mes galvojame, jog kiekvienos iš mūsų fizinis aktyvumas ir gyvenimo būdas yra visiškai skirtingi? Ar pagalvojame, jog genetiškai esame be galo skirtingos ir galbūt tiesiog fiziškai neįmanoma ar siaubingai nesveika pagal mūsų kūno tipą būtų turėti tą išsvajotą tarpą tarp šlaunų. Visi šie aspektai daro kiekvieną kūną išskirtinį, unikalų ir tikrai ne blogesnį nei kažkieno kito.

Tokie naujametiniai pamąstymai apie dietas ir šiek tiek sąmoningesnius pasirinkimus.

Kokie patarimai jums padeda palaikyti sveiką santykį su savo kūnu, mityba ir sportu?

Atsakyti

Naviguoti